Strona główna      Historia      Zarząd      Członkowie      Aktualności      Galeria      Linki      Kontakt

 

 

 

Historia Cechu

 

 

      Pierwsi rzemieślnicy, którzy prowadzili przeważnie usługowe warsztaty ślusarskie, mechaniki precyzyjnej, kotlarskie, kowalskie, galwaniczne, odlewnicze, blacharstwa pojazdowego, zegarmistrzowskie, elektryczne i elektromechaniczne zaczęli się zrzeszać już od 1945 roku. Funkcję starszych Cechu Metalowców i Elektryków jako pierwsi pełnili Eugeniusz Maślanka i Piotr Wirzewski. W 1947 roku miało miejsce uroczyste poświęcenie sztandaru metalowców, a w roku 1949 - sztandaru elektryków.

       W 1965 roku z inicjatywy rzemieślników zakupiono teren we wsi Ocypel w gminie Lubichowo, porośnięty lasem i pięknie położony na wysokim brzegu jeziora Ocypel. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu członków Cechu powstał tam ośrodek wypoczynkowy, który integrował brać rzemieślniczą.

 

 

        W kolejnych latach Cechem kierowali: Ludwik Firlit, Bronisław Juszczak, Henryk Janikowski, Henryk Szlendak, Leonard Ostaszewski, Jacek Hryhorowicz. Od 2003 roku starszym cechu jest Ryszard Ostrowski. Oprócz niego w skład Zarządu wchodzą: Janusz Lincer, Andrzej Olech, Jerzy Wasilkowski i Zenon Szubert.

 

 

         W chwili obecnej Cech zrzesza właścicieli warsztatów branży mototryzacyjnej, mechanicznej i elektrotechnicznej.

 

        Cech samodzielnie i za pośrednictwem Izby Rzemieślniczej chroni prawa rzemieślników i reprezentuje interesy branży wobec urzędów i instytucji.